tititomihollandiaban
tititomihollandiaban
Men
 

Fotk

  

 

 

Hollandia

  

 

 

Trtnelem

  

 

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Szlls, laks brls

 

 

 

lls keress Hollandiban

  

 

 

rak

  

 

 

Anna Frank

Anneliese Marie „Anne” Frank (Frankfurt, Nmetorszg, 1929. jnius 12.Bergen-Belsen, 1945. mrcius) zsid szrmazs nmet lny, akit „Anne Frank naplja” cmmel kiadott, a II. vilghbor idejn rt napljegyzetei tettek vilghrv. Napljt, melyben csaldjrl s bartairl, rzseirl, megltsairl, azaz letrl rt, tizenharmadik szletsnapjtl kezdve vezette 1944. augusztus 1-jig.

A csald Adolf Hitler hatalomra kerlse utn meneklt el Nmetorszgbl Hollandiba. Hollandit a nmetek 1940 mjusban lerohantk s megszlltk, ettl az idponttl kezdve Anne s csaldja bujklt, mindaddig, amg fel nem fedeztk ket. Annt s nvrt, Margot-t a bergen-belseni tborba szlltottk, mindketten ott haltak meg. desanyja Auschwitzban lelte hallt. desapjuk, Otto Frank megmeneklt, Amszterdamba hazatrvn tudta meg, hogy felesge meghalt a koncentrcis tborban, ksbb a Vrskereszten keresztl kapott rtestst lnyai hallrl. Anne napljt az egyik bjtattl kapta meg, elolvasta lnya szemlyes gondolatait, a naplhoz megjegyzseket fztt. 1947-ben adta ki, gy lett Anne Frank naplja ismert s vilghr. Szmos nyelvre lefordtottk, szndarabot, filmet, opert rtak belle.

lete 

Anne Frank 1929-ben szletett Otto Heinrich Frank s Edith Hollnder msodik lnyaknt. Testvre: Margot Frank. A csald Frankfurtban lt, ahol bksen megfrt egyms mellett a zsid s nem zsid npessg, a gyerekek egytt jrtak iskolba a katolikusokkal, protestnsokkal s zsidkkal egytt.

1933 mrciusban a frankfurti vlasztsokon Adolf Hitler nci prtja gyztt, antiszemita megmozdulsokra kerlt sor. Otto Frank elhatrozta, hogy elhagyja Nmetorszgot. Mg ebben az vben Edith Frank s a gyerekek Aachen-be mentek Edith anyjhoz, Rosa Hollnderhez. Otto Frank Frankfurtban maradt, majd Amszterdamba kltztt s csaldjt is maghoz hvta. Otto Frank az Opekta Worksben kezdett dolgozni, a laksuk a Merwedeplein tren volt. 1934. februrban rkezett meg Edith a gyerekekkel Amszterdamba. Hontalanok lettek, mert a nmet trvnyek szerint megfosztottk ket llampolgrsguktl. A kt lny a Montessori-iskolba jrt. Margot matematikai rdeklds, Anne pedig inkbb humn belltottsg volt, olvasott, rogatott, r szeretett volna lenni.

1938-ban Otto Frank trsult Hermann van Pels hentessel, aki Nmetorszgbl, Osnabrck-bl meneklt el a csaldjval. 1939-tl Edith desanyja egytt lt a Frank csalddal egszen hallig, 1942 janurjig.

1940 mjusban a nmetek megtmadtk s megszlltk Hollandit, s elkezddtt a zsidk ldzse. Margotnak s Annnek, akik kitnen tanultak s sok bartjuk volt, el kellett hagyniuk az iskolt a trvnyek miatt, kizrlag zsid iskolba jrhattak, gy kerltek a Jewish Lyceumba. A zsidknak, gy nekik is srga csillagot kellett viselnik.

Anne 1942. jnius 12-n tizenharmadik szletsnapjra egy naplt kapott ajndkba. A napl elejn lv emblmt nhny nappal ksbb kicserlte apja kpre. A naplba gy rta bejegyzseit, mintha egy fiktv bartnjnek rt volna, ezrt minden bejegyzse megszltssal kezddik („Kedves Kittym!”)

1942. jliusban Margot behvt kapott a munkatborba. A csald a bujkls mellett dnttt, az Opekta pletbe, Otto Frank zletbe, az amszterdami csatorna mell „kltztek”. Otto Frank gy tervezte, hogy innen Svjcba fognak menni a nmetek ell. A laks az plet hts frontjn volt. (Anne a napljban ezt „Hts traktus”-nak nevezte.)

A bujklsban Otto Frank ngy rgebbi dolgozja (Miep Gies, Viktor Kugler, Johannes Kleiman s Elli Voskuijl) segtette ket, a klvilggal val kapcsolatuk kizrlag rajtuk keresztl valsult meg. Nagyrszt tlk tudtk meg, hogy mi trtnik a vilgban, a hborban. Tlk kaptak mindent, ami a ltfenntartsukhoz szksges volt, lelmet, ruht. Anne a napljban meleg szavakkal emlkezett meg rluk.

Jliusban jabb bujklk csatlakoztak hozzjuk, a van Pels csald, novemberben pedig Fritz Pfeffer fogorvos. (A naplban a van Pels csald van Daan nven, Pfeffer pedig Dusselknt szerepel.)

Anne olvasssal s tanulssal tlttte az idejt, Folyamatosan rta bejegyzseit a naplba, rzseit, gondolatait a csaldrl, a vilgrl, a hborrl, a hbor s a zsidldzs ellenre hitt nem adta fel.

Az utols bejegyzs idpontja: 1944. augusztus 1.

1944. augusztus 4-n, reggel a rendrk ismeretlen feljelentse alapjn krbefogtk a hzat. Krdezskdtek, elmentek, de ksbb visszatrtek s mdszeresen tkutattk a hzat, felfedeztk a titkos pletszrnyat, a rejtzkdket megtalltk s elhurcoltk. Csak Miep Giest nem tartztattk le. Westerborg-ba vittk ket, a Hollandia szaki rszn ll ideiglenes tborba.

Miep Gies ksbb visszatrt, s maghoz vette az ott maradt iratokat s szemlyes holmikat, kztk Anne napljt is, bzva abban, hogy a hbor utn tadhatja a lnynak s csaldjnak.

Anne s csaldja Westerborg-bl szeptember 2-n, az utols ilyen szerelvnnyel indult el Auschwitzba trsaival egytt. Hrom nappal ksbb rkeztek meg. A tborban azonnal elklntettk a nket s a frfiakat egymstl, desapjt ekkor ltta utoljra. Az tszlltott szemlyek kzl 549 embert, kztk gyerekeket is, azonnal a gzkamrba kldtek a ncik. Anne Frank ezt a szelekcit tllte, magba zrkzott. desapjval kapcsolatban meg volt gyzdve arrl, hogy a nmetek megltk.

Oktber 28-n a nk kzl 8000-et, kztk Annt, Margot-t s Auguste van Pelset a Hannovertl szakra elhelyezked bergen-belseni tborba szlltottak t, Edith Frank Auschwitzban maradt.

1945 mrciusban tfuszjrvny trt ki a tborban, kb. 17 000 fogvatartott meghalt. Rviddel ksbb halt meg Margot, majd Anne is, pr httel azeltt, mieltt a tbort 1945. prilis 15-n az angol csapatok felszabadtottk. Hallnak pontos dtuma nem ismert, kutatsok szerint mrcius kzepe fel lehetett.

Anne Frank emlkmve

Anne Frank hres rn szeretett volna lenni. Napljt is azrt vezette, hogy ksbbi knyvhez megrktse az esemnyeket. A napl azonban nem egy ksbbi regny alapja lett, hanem a fasizmus szrnysgnek a mementja.

A napl kritikja 

A naplt a megjelense ta szmos kritika ri, melyek tbbsge ktsgbe vonja, hogy a szerzje egy tizenhrom ves lny lehetne. A grdlkeny stlus s a kzrs sem lnygyermekre vall, nmely lapokon pedig golystollal kszlt bejegyzsek is olvashatk[1], holott Br Lszl csak 1951-ben szabadalmaztatta tallmnyt. A naplt azonban tbbszr is megvizsgltk: 1976-ban a Nmet Szvetsgi Nyomozhivatal, kt neonci pere sorn, s gy talltk, hogy mind a papr, mind a tinta, melyet az rsakor hasznltak, kaphat volt a vilghbor idejn, de golystollal javtsokat ejtettek rajta, 1986-ban pedig holland kutatk, akik felkrtk a nmet nyomozhivatalt, hogy mutassa meg, hol vannak a golystollal rt korrekcik, de csak kt utlag beillesztett lapon talltak ilyet. A napl 2003-ban kiadott vltozata, melyet alapos kommentrokkal lttak el, tartalmaz kpeket ezekrl az oldalakrl. A szerkeszt, H. J. J. Hardy megjegyzi, hogy golystollal rt szveget csak kt lapon talltak, melyek nem kpeztk a napl rszt, utlag kerltek bele, s rajtuk a kzrs sem Anne Frank volt[2]. Ugyanezen az oldalon egy lbjegyzetben az ll, hogy Hans Ockleman hamburgi pszicholgus s rsszakrt kijelentette, a golystollal rt rszeket desanyja, Dorothea Ockleman rta, mikor kutatst vgzett a naplval kapcsolatban.

A Spiegel nev folyirat is beszmol cikkben az eredmnyrl[3]. A napl hitelessgnek tagadi hivatkoznak Otto Frank magatartsra is: Anna desapja 1980-ig, egszen hallig nem engedte az eredeti kzirat vizsglatt, 1947-ben mg a Contact kiad is csak msolatot kapott.[4] Otto Frank halla utn a napl a vgrendelet rtelmben a Holland Hbors Dokumentcis Intzet tulajdonba kerlt, akik elvgeztettk a napl rsszakrti vizsglatt, s gy talltk, hogy a kzrs egyezik azokval az rsmintkval, melyeket bizonythatan Anne rt, a papr s tinta is kaphat volt a napl keletkezse idejn, s a napl hiteles.


Emlkezete 

  • Anne Frank-hz: emlkmzeum Amszterdamban. Megnylt 1960. mjus 3-n.
  • Anne Frank Alaptvny
  • Iskolk vettk fel nevt, Magyarorszgon is.
  • Szndarabokat rtak a trtnetbl

 

Forrsok

  1. ^ A Nmet Szvetsgi Nyomozhivatal 1980-as vizsglata alapjn.
  2. ^ The Diary of Anne Frank: The Revised Critical Edition (szerk. David Barnouw, Gerrold Van der Stroom, sszelltotta H. J. J. Hardy, Doubleday, 2003) ISBN 0-385-50847-6. p.167
  3. ^ Blaue Paste – Ein Gutachten des BKA belegt: Im "Tagebuch der Anna Frank" ist nachtrglich redigiert worden [Kk paszta – A Nmet Szvetsgi Nyomozhivatal tanulmnya bebizonytja: Anna Frank napljba utlag javtottak], Der Spiegel, 1980, 41. ktet
  4. ^ Robert Faurisson, Is The Diary of Anna Frank genuine?, Journal of Historical Review, 1985

 

Kls hivatkozsok

Commons
A Wikimedia Commons tartalmaz Anne Frank tmj mdiallomnyokat.
 
Visitors
Induls: 2008-03-23
 

 

Trkp

  

 

 

Zszl

  

 

 

Domborzat

  

 

 

Npessg

  

 

 

nnepek

  

 

 

 

Kzigazgatsi feloszts

  

 

 

Fotk az Anna Frank Naplja cm film forgatsrl

  

 

Mirl szl a film

  

 

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros